HALJASSAARE
HALJASSAARE Eesti Suomeksi in English по-русски
AVALEHT
PUUKOOL
Perepuu
Sordikirjeldused
Aiapidajate ihaldusobjekt
Tark valik väikeaeda
Ümberpookimine
HINNAKIRI
TEENUSED
ALBUM
MÜÜGIKOHT
HEA TEADA
OSTUKORV
KONTAKTID

„Vilgo Lilled“ TAIMEAED
Tallinnas, Kadaka tee 62.
Vaata kaarti...


Avatud:
E – R 08.00 - 18.00
L      Kokkuleppel
Info 56 491 442

Teostame raietöid
Loe edasi...

Kohapeal kasvavate puude ümberpookimine
Loe edasi...

Aiapidaja tegemised Loe edasi...

Pereõunapuud
Kolme sordiga pereõunapuu 48.- EUR. Vali ise sordid.
Loe edasi...

Kinkekaart koju kätte
Kinkekaarti saad tellida ka iterneti kaudu või saata otse sõbrale.
Loe edasi...

Suvesordid

Juulikuine

Juulikuine Ilus ja maitsev suviõun. Vili keskmise suurusega, magus vähese happesusega, mahlane, hea või väga hea maitsega. Viljakande algus varane või varasepoolne, hea sagikusega ja haiguskindel.

Kasper

Kasper Hõrgu vürtsiga suveõun. Vili keskmise suurusega, magus vähese happesusega, väga ilusa välimusega, eriliselt meeldiva maitsega. Viljakande alalgus varane, hea või väga heasaagikusega ja haigluskindel. Puu on keskmise kasvutugevusega, ümara võraga. Talvekindel. Aretatud Eestis.

Krasnoje Rannjeje

Krasnoje Rannjeje Üks kõige varajasema valmisajaga suvisorte, üleni punased ja hea maitsega õunad, magusamad kui 'Valge Klaarõun'. Viljad valmivad ebaühtlaselt. Eesti soovitussordimendis al. 2005.

Krügeri Tuviõun

Krügeri Tuviõun Ilusa ja väga maitsva viljaga hilissuvine dessertsort. Vili keskmise suurusega, vähese happesusega magus, väga maitsev. Viljakande algus varasepoolne, kloonalustel juba puukoolis. Saagikus hea.Talvekindlus keskmine.

Maikki

Maikki Suveõun.Vili keskmise suurusega või suur, punane. Viljaliha meeldivalt hapukas ja aromaatne. Puu rahuldava talvekindlusega, kärntõvesse ja puuviljamädanikku nakatumine piirab sordi levikut koduaedades. Pärit Soomest.

Make

Make Väga maitsva viljaga suveõun. Vili suur, vähese happesusega magus, hea või väga hea maitsega. Viljakande algus varane. Saagikus hea. Talvekindlus ja haiguskindlus keskmine. Pärit Soomest.

Martsipan

Martsipan Maitsva viljaga suveõun. Vili keskmine, magemagus, ilma erilise vürtsita, hea maitsega. Kasutatav ainult lauaõunana. Viljakande algus hilisepoolne. Saagikus keskpärane. Puu on talvekindel, kärntõve suhtes vastupidav. Nõudlik mullastiku suhtes.

Pirja

Pirja Suviõun. Vili väikesepoolne (70-90 g), lameümmargune, kollane põhivärvus kaetud peaaegu üleni punatriibulise kattevärvusega. Viljaliha pehme, peeneteraline, väga meeldiva aromaatse hapuka maitsega, meenutab sorti 'Melba'. Tarbimisküps tavaliselt augusti alguses, viljad säilivad 1-2 nädalat. Puu mõõduka või tagasihoidliku kasvuga, hõreda võraga, kuid saagikas, hakkab vara vilja kandma ja viljub igal aastal, hea talvekindlusega, kuid vastuvõtlik kärntõvele. Pärit Soomest.

Suislepp

Suislepp Hilisuvine dessertõun. Vili keskmise suurusega või suurepoolne, vähese happesusega magus, meeldiva aroomiga, väga hea maitsega. Viljakande algus varasepoolne. Saagikus keskmine, viljakal kasvukohal vanemal puul ka hea või väga hea. Väga väärtuslik lauaõun. Õuntega peab ettevaatlikult ümber käima, kuna koor on õhuke ja viljaliha õrn. Iseviljuv. Puu on tugeva kasvuga, ümara võraga. Hea talvekindlus. Haiguskindlus keskmine. Aretatud Eestis.

Tallinna pirnõun

Tallinna pirnõun Suveõun. Vili on keskmine, valkjaskollane, kaetud karmiinpunaga. Viljaliha rohekasvalge, mure, sulavmagusa pirnimaitsega. Tarbimisküps on augusti teisest poolest või septembri algusest, säilib lühikest aega. Iseviljuv. Hilise kandealgusega. Talvekindlus on rahuldav. Märjal ja raskel mullal võib haigestuda tüvevähki.

Valge Klaar

Valge Klaar Ilus ja maitsev suveõun Vili suurepoolne, kantidega,hapumagus, hea maitsega, üleküpsenult jahune, aga vahel ka klaasjas. Viljakande algus varane. Saagikus hea või väga hea. Valge Klaarõun on vana sort ja aedades väga levinud. Aja jooksul on tekkinud mitmeid kloone, millest mõned on vähem väärtuslikud kui teised. Talvekindlus hea.

Sügissordid

Antonovka

Antonovka Sügisõun. Vili keskmise suurusega, valkjas, hapu, vürtsikas hea maitse. Sobib mahlaks, kompotiks ja säilitamiseks. Valmib oktoobris ja säilib jaanuarini. Viljakande algus varane. Saagikus hea kuni väga hea. Haiguskindlus hea. Talvekindlus väga hea. Pärit Venemaalt

Delikatess

Delikatess Pärit Poolast. Õunad on suured, ilusad ja maitsvad. Viljad valmivad septembri keskel ja on kohe tarbimisküpsed, säilivad detsembrini. Puu on aeglasekasvuline, väga saagikas ja hakkab vara vilja kandma. Talvekindlus on hea, kärntõve kindlus on keskmine.

Eva kuld

Eva kuld Sügissort. Vili keskmise suurusega, laiümmargune. Põhivärvus valkjaskollane kaetud tumedate punaste triibukestega. Väga ilus välimus. Viljaliha kollakasvalge, hapumagus, vürtsikas.Lauaõun. Koristus septembri keskel, valmis oktoobris, säilib jaanuarini. Puu tugeva kasvuga, keskpärane saagikus, haiguskindel, rahuldav talvekindlus. Pärit Eestist.

Kaimo

Kaimo Sügissort. Tarbimisaeg septembrist kuni novembrini. Vili keskmise suurusega, ümmargune. Põhivärvus valkjaskollane. Punane kattevärvus on kas osal vilja pinnast või üleni. Viljaliha valge, mahlane, hea magusa maitsega. Lauaõun. Puu hakkab varakult vilja kandma, peamiselt kannab rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus keskmine.

Kaja

Kaja Sügissort. Vili keskmise suurusega, piklikovaalne, ribiline, madalate kantidega, valkjaskollane põhivärvus enamasti kattevärvuseta. Viljaliha kollakasvalge, mahlane, hapukasmagusa maitsega, meeldivalt vürtsikas. Lauaõun. Valmib septembris, säilib kuu aega. Puu on mõõduka kasvuga, moodustab ümmarguse võra. Varase viljakandvusega. Rahuldav talvekindlus ja kärntõvekindlus. Aretatud Eestis.

Karamba

Karamba Sügissort. Tarbimisaeg oktoobrist detsembrini. Vili keskmise suurusega, kuid võib jääda ka väheldaseks. Kuju ümmargune või laimunajas. Põhivärvus rohekaskollane, tugev punane kattevärvus kogu vilja pinnal või osal sellest. Viljaliha rohekasvalge, pehme, magusa maitsega. Lauaõun. Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus hea.

Krista

Krista Maitsev pika säilimisega sügisõun. Vili keskmine või suur, mahlane, üsna kõva viljalihaga, meeldiva maitsega, väga ilus. Viljakande algus varane. Saagikus hea või väga hea. Pikk säilivusaeg. Väga hea kärntõvekindlus. Aretatud Eestis.

Kuldrenett

Kuldrenett Ilusa ja väga maitsva viljaga sügissort. Vili väheldane või keskmise suurusega, vähese happesusega magus, mahlane, tugeva viljalihaga, väga maitsev. Viljakande algus varane, kloonalustel juba puukoolis. Saagikus väga hea, on üks saagikamaid sorte.

Lembitu

Lembitu Saagikas sügisene dessertsort. Vili suur või väga suur, magus vähese happesusega, viljaliha keskmise tihedusega, mahlane, väga hea maitsega. Saagikus hea. Haiguskindlus hea. Kõrge kvaliteediga lauaõun, kuid paraku mitte väga tuntud. Talvekindlus keskmine. Aretatud Eestis.

Liivi Kuldrenett

Liivi Kuldrenett Ilusa ja väga maitsva viljaga sügissort. Vili väheldane või keskmise suurusega, vähese happesusega magus, mahlane, tugeva viljalihaga, väga maitsev. Viljakande algus varane, kloonalustel juba puukoolis. Saagikus väga hea, on üks saagikamaid sorte.

Pärnu Tuviõun

Pärnu Tuviõun Saagikas sügisene dessertõun. Vili keskmise suurusega, vähese happesusega magus, väga meeldiva vürtsiga, imehea maitsega. Viljad püsivad kaua puul. Viljakande algus varane. Saagikus hea või väga hea. Väga väärtuslik lauaõun. Õuntega peab väga ettevaatlikult ümber käima, kuna koor on õhuke ja viljaliha väga õrn. Haiguskindlus ja talvekindlus väike.

Sõstraroosa

Sõstraroosa Magemagus varasügisene lauaõun. Vili keskmise suurusega, magemagus, hea maitsega. Viljakande algus keskmine. Saagikus väga hea. Tugeva kasvuga, tiheda võraga. Talvekindel ja haiguskindel. Aretatud Eestis.

Sügisdessert

Sügisdessert Vili keskmise suurusega kuni suur, kaetud triibulise ja tähnilise punaga, mahlane, hapukasmagus, väga meeldiva vürtsiga. Lauaõun, sobib ka mahlaks ja kuivatamiseks. Valmib septembris ja säilib novembrini. Viljakande algus varane. Saagikus väga hea. Puu keskmise kasvutugevusega ja laiuva võraga. Talvekindlus rahuldav. Võrdlemisi vastuvõtlik kärntõvele ja puuviljamädanikule. Aretatud Eestis.

Sügisjoonik

Sügisjoonik Sügisõun. Vili keskmine või suurepoolne, ümmargune, põhivärvuselt rohekas- või helekollane, kaetud päikese pool tumeda katkendtriibulise karmiinpunaga. Viljaliha keskmise tihedusega, kollakasvalge, mõnikord roosakate triipudega, magushapu, keskpärase maitsega. Koristus septembri keskpaigas, tarbitav oktoobris. Sobivus: kompotiks, mahlaks ja kuivatamiseks. Puu tugeva kasvuga, suure ja laia võraga, viljakas, kannab üsna korrapäraselt, mullastiku suhtes leplik, sobib ka rasketele savimaadele.

Talisordid

Alesja

Alesja Vili on suurepoolne, kaetud ühtlase lillaka punaga, mahlane, hapukasmagusa maitsega. Valmib septembris oktoobris, maitsvaks muutuvad veebruaris ja säilivad aprillini. Puu on saagikas. Talve- ja haiguskindlus hea.mise suurusega või üle selle, hapumagus, mahlane, hea maitsega, pika säilivusega. Viljakande algus varane, keskpärase kuni hea saagikusega. Natuke haigustundlik. Puu keskmise kasvuga ja laia võraga. Talvekindlus hea.

Antei

Antei Saagikas ja maitsev taliõun. Vili on keskmise suurusega või üle selle, magushapu, mahlane, hea maitsega, pika säilivusega. Viljakande algus varane, saagikus hea või väga hea. Haiguskindlus hea ja väga hea. Talvekindlus keskmine.

Auksis

Auksis Sügisõun. Varaviljuv ja saagikas. Sügissort. Vili keskmise suurusega, lai, sile, põhivärvus helekollane kaetud pooles ulatuses karmiinpunaga. Viljaliha kollane, magushapu, säilib kaua. Ei ole nõudlik kasvukoha suhtes. Kärntõve kahjustuson mõõdukas. Talvekindel. Aretatud Leedus.

Cortland

Cortland Saagikas ja hea maitsega taliõun. Vili keskmise suurusega või üle selle, hapumagus, mahlane, hea maitsega, pika säilivusega. Viljakande algus varane, keskpärase kuni hea saagikusega. Natuke haigustundlik. Puu keskmise kasvuga ja laia võraga. Talvekindlus hea.

Forele

Forele Saagikas ja hea maitsega taliõun. Viljad suurepoolsed, väga ilusa välimusega, maitsvad, säilivad kaua. Puu keskmise kasvuga, ümara võraga. Viljakande algus varane. Saagikus hea. Haiguskindlus ja talvekindlus hea.

Karksi renett

Karksi renett Talisort. Tarbimisaeg detsembrist märtsini või ka kauem. Vili keskmise suurusega, laiümmargune. Põhivärvus rohekaskollane, kattevärvus kas puudub või esineb üksikute laikudena. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu maitsega. Puu on tugeva kasvuga, tiheda ümara võraga. Vilja hakkab kandma hilja, peamiselt viljaraagudel ja rõngasokstel. Talvekindlus hea. Viljad nakatuvad kärntõppe vähesel määral, kuid lehed tugevasti.

Katre

Katre Väga pika säilivusega taliõun. Vili suurepoolne või suur, magushaspu, ilusa välimusega, meeldiva maitsega. Viljakande algus varane, hea või väga hea saagikusega. Haiguskindlus ja talvekindlus hea.

Krameri Tuviõun

Krameri Tuviõun Taliõun. Tarbimisaeg oktoobrist jaanuarini. Vili keskmise suurusega, varieeruva kujuga, kantidega. Põhivärvus helekollane, kattevärvuseks täpiline puna. Viljaliha kollakasvalge, peeneteraline, mahlane, magushapu. Lauaõun. Puu on keskmise kasvuga, moodustab ümmarguse, vanemas eas rippuvate okstega võra, hakkab kandma noorelt. Talvekindlus keskpärane. Viljad nakatuvad kärntõppe vähesel määral.

Liivi Sibulõun

Liivi Sibulõun Ilusa ja maitsva viljaga taliõun. Vili väike, vähese happesusega magus, hea või väga hea maitsega. Viljakande algus väga hea, enamasti iga-aastane. Haiguskindlus üldiselt hea, kuid lehestik võib mõnel aastal kärntõvest tugevasti kahjustuda.

Liivika

Liivika Talisort. Tarbimisaeg oktoobrist märtsini. Vili keskmise suurusega, varieeruva kujuga (munajas, piklik). Põhivärvus rohekas- või valkjaskollane. Kattevärvus esineb väiksemal osal õuna pinnast kas erksa või nõrga punana. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu. Lauaõun. Puu on saagikas. Hakkab varakult vilja kandma. Talvekindlus hea. Haiguskindlus (sealhulgas kärntõve suhtes) hea.

Lobo

Lobo Ilusa ja väga maitsva viljaga sügis-talvine õun. Vili keskmine kuni suur, vähese happesusega magus, väga hea maitsega. Viljakande algus varane. Saagikus korraliku taimekaitse puhul hea, pritsimata puudel varisevad kärntõve tõttu tihti juba viljaalgmed.

Meelis

Meelis Taliõun. Vili suurepoolne, laiümmargune kuni lai, rohekaskollase põhivärvusega, mida katab (sageli enamuse pinna ulatuses) pruunikas puna. Viljaliha rohekasvalge, tihedapoolne, mahlane, magushapu. Sobib nii lauaõunaks kui ka töötlemiseks. Tarbimisküps oktoobrist, säilib märtsini. Puu jõudsa kasvuga, laiuva võraga, suure saagikusega, hea talvekindlusega, kuid üsna vastuvõtlik seenhaigustele. Puit habras, oksad murduvad sageli saagiraskuse all. Aretatud Eestis.

Paide taliõun

Paide taliõun Talisort. Tarbimisaeg novembrist maini. Vili keskmise suurusega, lameümmargune, pisut ebasümmeetriline. Põhivärvus rohekaskollane, suuremal osal vilja pinnast punase triibulise kattevärvusega. Viljaliha kollakasvalge, peeneteraline, magushapu. Lauaõun. Puu on tugeva kasvuga, moodustab ümmarguse võra. Saagikus keskmine. Talvekindel. Viljad nakatuvad kärntõppe keskmisel määral.

Sidrunkollane taliõun

Sidrunkollane taliõun Vili keskmine või suur, piklikovaalne, madalate kantidega. Põhivärvus kollakasroheline, kattevärvus puudub. Viljaliha rohekaskollane, mahlane, maheda vürtsika magushapu maitsega, tugeva aroomiga. Viljad varisevad kergesti. Puu on tugeva kasvuga, püstise hõreda võraga. Okste hargnemisnurk tugev, kuid oksad on haprad ja murduvad kergesti suure saagi all. Hakkab varakult kandma ja on hea saagikusega. Talvekindel. Viljad haigestuvad kärntõppe keskmisel määral. Talisort. Koristatakse septembri keskel, Lõuna-Eestis sageli augusti kolmandal dekaadil. Tarbimisaeg oktoobrist veebruarini.

Spartan

Spartan Talisort. Pärit Inglismaalt. Õunad on keskmise suurusega, väga ilusad, tumeda bordoopunase värviga, väga maitsvad ja säilivad kuni maikuuni. Puu on rahuldava haiguskindlusega ja talvekindel.

Talvenauding

Talvenauding Taliõun. Vili keskmise suurusega, kooniline, tugevate kantidega, kollase põhivärvusega, tugevpunase kattevärvusega. Viljaliha üsna tihe, rohekasvalge, magushapu, meeldiva maitsega. Koristus septembri keskel või veidi varem, tarbimisküps novembrist ja säilib märtsini. Puu mõõduka kasvutugevusega, varaviljuv ja viljakas, üsna korrapärase kandvusega, haigustele vastupidav (koduaias ei vaja haiguste vastu pritsimist), keskmise kuni hea talvekindlusega.

Tartu Roosõun

Tartu Roosõun Taliõun. Vili keskmise suurusega, ümmargune, rohekaskollase põhivärvusega, tugeva karmiinpunaga. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, magushapu, mahlane, üsna maitsev. Koristus septembri teisel poolel, tarbimisküps detsembrist, säilib veebruarini. Sobivus: hästi mahlaks, vähem kompotiks. Puu keskmise kasvutugevusega, varaviljuv ja väga saagikas, küllaltki vastuvõtlik kärntõvele, nõrgavõitu talvekindlusega.

Tellissaare

Tellissaare Taliõun. Vili väga muutliku suurusega, laiümmargune, tugeva vahakorraga, rohekaskollase põhivärvusega, kohatinõrga punaga. Paljudel viljadel avatud karikas. Viljaliha tihe, rohekasvalge, magushapu, keskpärase maitsega. Koristus septembri teisel poolel, tarbimisküps hilissügisest või aasta lõpust, säilib kevadeni. Sobivus: mahlaks ja kuivatamiseks.

Tiina

Tiina Ilus ja maitsev sügis-talvine õun. Vili suurepoolne või suur, magemagus, hea või väga hea maitsega.Viljakande algus varane või väga varane, kloonalustel tihti juba puukoolis. Saagikus hea.Tiina õunad ei säili kaua, kui nende koristamisega on veidigi hiljaks jäädud: Õigel ajal koristatud viljad on aga head veel jaanuariski.

_
Päevaliiliad
Päevaliiliad
Perepuu tellimine

Saare torvaaugu aiand

Vilgo Lilled OÜ | Avatud kokkuleppel - Vuti 2, Tallinn 10619 | e - kiri : info@haljassaare.ee
Telefon 53 427 719