HALJASSAARE
HALJASSAARE Eesti Suomeksi in English по-русски
AVALEHT
PUUKOOL
HINNAKIRI
TEENUSED
Haljastus
Muru
Muru rajamine
Muru hooldus
Istutamine
Taimede hooldamine
Asendusistutus
Projektid
Lilleseaded
Puuhooldus ja raietööd
Hauaplatside hooldus
ALBUM
MÜÜGIKOHT
HEA TEADA
OSTUKORV
KONTAKTID

„Vilgo Lilled“ TAIMEAED
Tallinnas, Kadaka tee 62.
Vaata kaarti...


Avatud:
E – R 08.00 - 18.00
L      Kokkuleppel
Info 56 491 442

Teostame raietöid
Loe edasi...

Kohapeal kasvavate puude ümberpookimine
Loe edasi...

Aiapidaja tegemised Loe edasi...

Pereõunapuud
Kolme sordiga pereõunapuu 48.- EUR. Vali ise sordid.
Loe edasi...

Kinkekaart koju kätte
Kinkekaarti saad tellida ka iterneti kaudu või saata otse sõbrale.
Loe edasi...


MURU RAJAMINE


Muru rajamisel peaks eelistama mineraalmulda. Turbamuldadel tehtud murud võivad jääda pehmed ja põuakartlikud. Kui muld on liiga savine tuleks mullale lisada liiva, et muld oleks õhulisem. Muru mulla pH peaks olema 5,5 - 6,5. Hea oleks lisada kompostmulda kasvukihi hulka.

Muru mullakihi optimaalne paksus peale tihendamist peaks olema 15-20cm. Mullakihi paksusest olenevad hilisemad hoolduskulud. Õhukesele mullakihile rajatud muru on väga põuakartlik. Oluline on jälgida juurdetoodud mulla kvaliteeti ja kivisust, võib küsida ka mullaanalüüse. Mulda saab lasta analüüsida Sakus Põllumajandusuuringute Keskuses, proovide vastuvõtt info 6729 112, info@pmk.agri.ee

Muru rajamisel tehtud kulutused kvaliteetsele kasvumullale vähendavad tulevikus kulusid lisaväetamise ja kastmise juures.

tagasi

Mulla tööd

Kõigepealt tuleb tasandada olemasolev maapind, eemaldada kivid ja kännud, vajadusel rajada drenaazisüsteem. Kohaletoodud muld laotatakse laiali kogu pinnale, jättes väikese kalde suunaga keskelt äärtesse. Tuleb vältida mulla liigset tallamist suurte mehhanismidega, muld rullitakse ja lohkudesse lisatakse täiendavat mulda. Peale selle rullitakse pind jälle üle.

tagasi

Muruseemne külv

Hea on kasutada valmis murusegusid. Muruseemnesegu segatakse läbi, et seemned jaotuksid ühtlaselt. Külvatakse harilikult kahes jaos, kõigepealt pikisuunas ja siis vastupidi põikisuunas. Tuleb jälgida külvisenormi, mis on umbes 2-3 kg / 100 m2.

Külvata võib käsitsi või masinaga. Oluline on jälgida, et ei jääks külvamata laike.

Teeäärsed ja suurema koormusega aladel võib külvinormi suurendada.

Külvatud seeme rehitsetakse mulda. Optimaalne külvisügavus on 1cm. Peab jälgima, et muruseemned saaksid ühtlaselt mulda, osa muruseemet jääb ka mulla peale. Kui, ei ole kasutatud kompostmulda peaks ka väetama. Hea on koos muruseemnega sisserehitseda ka muruväetis, mis annab hea kasvualguse murule.

Peale murukülvi rullitakse maa üle, et seemned saaksid parema kontakti mullaga. Ei tohi rullida märga mulda. Pärast rullimist võib mullapinna katta paari mm-se liiva- või turbakihiga, mis vähendab vee auramist mullast ja kaitseb muruseemneid lindude eest.

tagasi

Värskelt rajatud muru kastmine.

Muru peab kastma tihti, ja vähese kogusega korraga, peab jälgima, et veesurve ei uhuks seemneid koos mullaga minema. Kõige parem on kasutada vihmutit, mida peab tihti edasi tõstma. Kui ei ole võimalik muru pidevalt kasta, tuleb oodata kuni hakkab vihma sadama, siis hakkab ka muruseeme idanema. Värske muruoras on väga põuakartlik.

tagasi

Esimene niitmine

Muru on soovitav esimest korda niita, kui taimed on umbes 10 – 12 cm kõrgused. Olenevalt seemnesegu koostisest ja ilmastikust toimub see 4 kuni 6 nädalal peale külvi. Esimesed niitmised teha 5-6 cm kõrguselt, taimelt niidetakse maha üks kolmandik pikkusest. Esimesel niitmisel tuleb kindlasti kiiresti eemaldada niidetud rohi. Edaspidi vähendatakse niitmiskõrgust ja niitmiskordade vahet.

tagasi

Muruvaiba paigaldus

Muruvaiba tellimisel tuleks arvestada 100 m2 kohta 1-2 m2 lisaks, kui on vaja palju muruvaipa tükeldada. Paigaldamata muruvaipa peab kaitsma läbikuivamise eest, paigaldus peaks toimuma 48 tunni jooksul.

Muruvaipa peaks paigaldama nii, et välditaks liigset lõikamist, alustades pikematest lõikudest, vältima peaks ka jätkukohtade ühele joonele sattumist.

Muru rullitakse lahti selleks ettevalmistatud, väetatud ja tasandatud mullale, paksusega vähemalt 15 cm. Muru püsiväetist segada mulda 30-40 gr/m2 le.

Muruvaipa võib paigaldada maa sulamisest kuni külmumiseni. Taimkatte peale ei tohi paigaldada, vaid mullaga otsekontakti, et juured saaksid juurduda. Juhul, kui tahetakse vana muru uuendada, tuleb see eelnevalt ära freesida.

Murualune pind peab olema hästi tasane, ei tohi olla lohkusid.

Mururibad asetada tihedalt üksteise kõrvale, et ei jääks vahesid, seejärel mururibad kinni vajutada. Nõlvakute ja järsakute puhul tuleb rullmuru kinnitada tikkudega erosiooni takistamiseks.

Peale muruvaiba paigaldamist tuleb koheselt tugevasti kasta. Peale kastmist tuleb veenduda, et muld muruvaiba all on ikka märg. Kasta tuleb iga päev kuni muru juurdumiseni, umbes nädal aega, hiljem tuleb kastmist jätkata, aga harvemini. Tuleb pidevalt jälgida, et muruvaip ei kuivaks läbi, sest ta ei taastu.

Niita võib muru alles paari nädala pärast. Niitmisjäägid tuleb kindlasti eemaldada.

Esimese kuu jooksul peaks vältima muruvaiba tallamist, sellega võib lahti kiskuda juuri.

tagasi

Murukivi

Pealtnäha nagu muru, kuid sellel võib ka autoga sõita, jälgi kartmata.

Murukivi kasutamisel muruseeme segatakse kasvumullaga ja rehitsetakse murukivi aukudesse. Seejärel rullitakse ja kastetakse. Murukivi muru on väga põuakartlik, kuna kasvukihi paksus on väga väike, päike ja parkivad autod kuumutavad kivi. Kasutatakse põuakindlamaid muruseemnesegusid. Võimalusel tuleks murukivi põuasel ajal kasta. Murukivi muru tuleb ka kõrgemalt niita, kui tavalist muru.

Poolvarjus olev murukivi on väga dekoratiivne.

tagasi
_
Luige sügis 07
Luige sügis 07
Perepuu tellimine

Saare torvaaugu aiand

Vilgo Lilled OÜ | Avatud kokkuleppel - Vuti 2, Tallinn 10619 | e - kiri : info@haljassaare.ee
Telefon 53 427 719