HALJASSAARE
HALJASSAARE Eesti Suomeksi in English по-русски
AVALEHT
PUUKOOL
HINNAKIRI
TEENUSED
ALBUM
MÜÜGIKOHT
HEA TEADA
Aiapidaja tegemised aias
Muld
Mulla lupjamine
Kahjurid, haigused, kasvuhäired
Roosi kahjurid
OSTUKORV
KONTAKTID

„Vilgo Lilled“ TAIMEAED
Tallinnas, Kadaka tee 62.
Vaata kaarti...


Avatud:
E – R 08.00 - 18.00
L      Kokkuleppel
Info 56 491 442

Teostame raietöid
Loe edasi...

Kohapeal kasvavate puude ümberpookimine
Loe edasi...

Aiapidaja tegemised Loe edasi...

Pereõunapuud
Kolme sordiga pereõunapuu 48.- EUR. Vali ise sordid.
Loe edasi...

Kinkekaart koju kätte
Kinkekaarti saad tellida ka iterneti kaudu või saata otse sõbrale.
Loe edasi...


MULD


Mulla mahust moodustab umbes poole mulla skelett, mis koosneb tuhandete aastate jooksul kivimitest murenenud liiva-, savi- ja ibeosakestest. Ülejäänud osa koosneb õhust, veest, elusorganismidest ja huumusest. Mulla iseloomu määrab suuresti skeletis olnud lähtekivim.


Mullatüübid

Aiamuldi võib kirjeldada vastavalt nende liiva-, savi- ja ibesisaldusele või pH-le.

Savimuld koosneb väikestest osakestest, mis kleepuvad üksteise külge, muutes õhu- ja veevahetuse raskeks. Sellisest mullast võib vormida vorstikese. Tavaliselt kirjeldatakse neid muldi rasketena. Märgadena on nad kleepuvad, kuivana kõvad, soojenevad kevadel aeglaselt, kuid sisaldavad suurel hulgal taimedele vajalikke toitaineid. Sellise mulla õhustatust ja veerežiimi saab parandada orgaanilise aine või lubiväetise lisamisega.

Liivmuld koosneb suhteliselt suurtest osakestest, mida ümbritseb õhuruum. Sõrmede vahel hõõrudes tundub see muld kare. Need on hea drenaažiga ja õhurikkad mullad, mida on kerge harida ja need soojenevad kevadel kiiresti, kuid kuivavad sama kiiresti ning lasevad veel toitained välja uhuda. Orgaanilised ained parandavad liivmuldade veerežiimi ning hoiavad toitaineid kauem mullas.

Iberikas muld koosneb keskmise suurusega osakestest, mis võivad olla küll rasked ja kleepuvad, kuid on toitainerikkad. Sõrmede vahel hõõrudes tundub siidisena. Neile muldadele orgaanilise aine lisamine parandab struktuuri ning muudab need paremini haritavaks.

Liivsavi muld on aedniku jaoks ideaalne mullatüüp, sest ta on suhteliselt tasakaalustatud liiva, savi, ibe ja orgaanikasisaldusega. Liivsavi on kerge harida ning see säilitab hästi niiskust ja toitaineid.

Mulla pH määrab kui kergesti on mullas olevad mikroelemendid taimedele kättesaadavad. Enamikele taimedest sobib pH vahemik 6-7. Suurem näitaja viitab aluselisele, madalam happelisele mullale. Muldade pH taset saab korrastada - happesuse vähendamiseks tuleb muldi lubjata, happesuse tõstmiseks võib mulda viia väävlit, mis hakkab toimima vastavalt mullaorganismide elutegevuse aktiivsusele, mistõttu on selleks parim aeg suvi.

Loe veel:



_
Tiigid
Tiigid
Perepuu tellimine

Saare torvaaugu aiand

Vilgo Lilled OÜ | Avatud kokkuleppel - Vuti 2, Tallinn 10619 | e - kiri : info@haljassaare.ee
Telefon 53 427 719